Az álomfejtés a legelterjedtebb babonák egyike. Népies irodalmi összefoglalásuk az álmoskönyv. Alkotó fantáziánk akaratunk ellenére is működhet, ezt önkéntelen képzeletnek nevezzük. Ennek legjellemzőbb formái az álom és az ábránd.
A mély alvás kialakulása előtti vagy utáni, úgynevezett gyors szemmozgásos fázisban sok esetben erőteljes bizarr tartalmú képzeleti működések keletkeznek. Az álomképek elsősorban vizuális emlékképtöredékekből épülnek egybe eseménydús, érzelemmel teli, leginkább irreális történéskombinációkká. Magyarázata leegyszerűsítve abban ragadható meg, hogy az alvás periódusában a pihentető gátlás nem terjed ki az egész agykéregre, hanem maradnak úgynevezett "túlórázó" sejtcsoportok amelyek valahonnan aktivizáló beidegzést kapnak és működésbe lépnek. A szóródó beidegzések miatt furcsa gondolatok "álmok" keletkeznek. A tér és idő minden korlátja megszűnik, nem szabályoz az akaratunk. Bizarr dolgokat álmodhatunk. A félelmek, kínos szorongások, kitörő örömélmények vissza-visszatérnek.
Egy-egy valóságos élménytöredék, a napi problémáink az álomképekben gyakran felismerhetők. Például éjszaka a paplanba kényelmetlenül beletekeredett lábunk érzékletetei kiválthatják az álombeli menekülés szükségletét, ami sok esetben mozgási képtelenséggel is párosul. Van mikor ebben a helyzetben a tehetetlenség riasztó, segélykiáltásra késztet, de mivel a beszédmozgató központunk is gátlás alatt van, álmunkban a vészhelyzetben nem jön ki hang a szánkon, akárhogy kiabálunk.
Vannak olyan dolgok amiket nem tudunk az álmokról! Pél dául azt, hogy az állatok álmodnak-e. Véleményem szerint igen. Például a macskák amikor alszanak, nyüszügnek, sőt gyakran kaparnak mellső lábaikkal, ami az álom jelzője!
Meg kell, hogy említsem a különböző foglalkozásokból eredő álmoknál, például a benzinkútnál dolgozó álmában teljesen mást jelent a benzin, mint egy pedagógus álmában. Véleményem szerint mindenki maga a legjobb megfejtője az álmainak. Remélem azért az álmok és jelentésük menüpont ötletet ad az álmok megfejtéséhez.
|